Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apelujemy o ostrożność na drogach

Data publikacji 13.03.2023

Aktualnie obserwujemy typowo marcowe zmienne warunki pogodowe. Takie sytuacje szczególnie utrudniają życie kierowcom i mogą być zagrożeniem dla innych użytkowników dróg. Warto wtedy zwiększyć uwagę, a przede wszystkim dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze i dać się dostrzec innym uczestnikom ruchu.

Mokra nawierzchnia, momentami pokryta warstwą śniegu, bądź lodu stawia przed użytkownikami dróg niemałe trudności.  Jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkakrotnie. Pogarszające się warunki drogowe: występowanie mgły, opadów deszczu, czy śniegu, śliska nawierzchnia i niska temperatura, znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu na naszych drogach wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Niestety, nie wszyscy pamiętają o tym, że gdy temperatura jest na niewielkim plusie albo spada poniżej zera, a na drodze pojawia się śnieg, czy pada deszcz, warunki na jezdni są wyjątkowo zdradliwe i należy jechać  wolniej, ostrożniej i rozsądniej. Dlatego tak ważne jest dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie zdążą natychmiast zatrzymać pojazdu i nietrudno wtedy o kolizję, czy potrącenie.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych. Nawet będąc przed przejściem dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście, to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Piesi i rowerzyści powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych, nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku. Każdy element odblaskowy sprawia, że poruszając się po drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

Kierowco pamiętaj:

  • zwróć uwagę, aby szyby pojazdu nie były zaparowane, a widoczność z wnętrza auta nie była utrudniona, zawsze miej włączone światła, sygnalizuj wszystkie manewry,
  • zaplanuj swoją podróż - w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej,
  • pamiętaj o tym, że zawsze w razie pojawiających się opadów atmosferycznych należy zmniejszyć prędkość,
  • przy niskich temperaturach nawierzchnia jezdni przymarza. Unikaj wtedy gwałtownych manewrów i ostrego hamowania,
  • zwróć szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów, którym w kapturach, z parasolami nad głową może być trudniej zauważyć nadjeżdżający pojazd,
  • nigdy nie prowadź pojazdu po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu.

asp.sztab.Katarzyna Zych/jw

Powrót na górę strony