Aktualności

SZKOLIMY SIĘ Z PIERWSZEJ POMOCY- to bardzo ważna sprawa!

Data publikacji 02.07.2024

Umiejętność udzielana pierwszej pomocy to rzecz bezcenna. W ostatnich latach mówi się o tym znacznie więcej niż kiedykolwiek. Edukacja rozpoczyna się już na etapie przedszkolaków, z każdej strony słychać zachęty do tego, by się szkolić i uczyć. A wszystko po to, by w sytuacji zagrożenia umieć pomóc sobie i innym. Policjanci, z racji wykonywanego zawodu, w sposób szczególny muszą dbać o to, by ich wiedza i umiejętności w zakresie pierwszej pomocy były zawsze aktualne i wciąż udoskonalane. Stąd regularne szkolenia, warsztaty, doszkalanie i samokształcenie. Zapraszamy na relację z zajęć przeprowadzonych w Wydziale do walki z Przestępczością przeciwko Mieniu.

Są wśród nas tacy policjanci, którzy ukończyli kurs ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy, są tacy, którzy prywatnie odbywali szkolenia specjalistyczne, m.in. z zakresu medycyny pola walki, są też wykwalifikowani ratownicy medyczni po studiach. W naszej komendzie mamy nawet zwycięzców  wojewódzkich eliminacji do IX Finału Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Na przełożonych poszczególnych komórek organizacyjnych ciąży obowiązek regularnego przeprowadzania szkoleń z zakresu pierwszej pomocy  ze swoimi podwładnymi.
Jedne z takich warsztatów odbyły się w  Wydziale do walki z Przestępczością przeciwko Mieniu.

Zastępca naczelnika tego wydziału jest ratownikiem kwalifikowanej pierwszej pomocy już od wielu lat, dodatkowo w ramach dokształcania się prywatnie ukończył kurs TCCC , a także szkolenia z zakresu tamowania masywnych krwotoków "Massive bleeding" i  stosowania protokołu MARCHE.

Swoją wiedzę i praktyczne umiejętności po raz kolejny przekazywał  podległym pracownikom. Naczelnik podzielił się  ze słuchaczami teorią, wyjaśniał i uczył, ale to, co najważniejsze pokazywał czym jest praktyka i jak teorię zastosować w rzeczywistości. Policjanci i pracownicy mogli najpierw przyjrzeć się, a potem przećwiczyć wiele czynności ratujących życie. Dzięki sprzętowi, fantomom, środkom opatrunkowym, opaskom uciskowym zobaczyli czym naprawdę jest udzielanie pierwszej pomocy, doskonalili swoje umiejętności i nabywali nowych. Wiedza i doświadczeniu naczelnika sprawiły, że przeprowadzone przez niego szkolenie wykraczało poza cywilną pierwszą pomoc, zawierało bardzo dużo elementów medycyny taktycznej, które niewątpliwie są niezwykle przydatne w naszej służbie. W szkoleniu uczestniczył także i wspierał naczelnika jeden z tegorocznych zwycięzców  wojewódzkich eliminacji do IX Finału Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Przyglądając się z boku tym zajęciom nasuwa się jeden wniosek, jak to dobrze, że mamy tak zaangażowanych przełożonych, którzy potrafią skutecznie zainteresować ważnymi sprawami innych, a jeszcze lepiej, że są wśród nas tak chętni do rozwoju i nauki policjanci.

 

podinsp. Joanna Węgrzyniak/KS

Film Szkolenie

Pobierz plik Szkolenie (format mp4 - rozmiar 22.77 MB)

Powrót na górę strony